Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonAnkilozan Spondilit

Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan spondilit, halk arasında omurga ya da bel romatizması olarak bilinen bir hastalıktır. Ankilozan spondilit, genellikle genç ya orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Omurga ve omurga ile kalça kemiği arasında yer alan eklemi etkileyen ağrı, iltihaplı bir romatizma çeşididir. İltihaplanma sonucunda iki kemik birleşir ve tek bir kemik haline gelmektedir. Bu da ankilozan spondilite neden olabilmektedir. Sakroiliak eklem yani omurganın en alt kısmının leğen kemikleri arasında kalan bölgenin en fazla olacak şekilde etkilendiğini ifade edebilmek mümkündür. Zaman içerisinde genellikle hastalık ilerlemekte ve tüm omurga boyunca etkisini devam ettirmektedir. Hastanın baş bölgesinde, kalçasında, omurgasın, ayak bileğinde ve diğer eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalar neticesi ile  hareket kısıtlamaları oluşmaktadır. Peki, ankilozan spondilit nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Ankilozan Spondilit Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ankilozan spondilitin nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

  • Omurganın öne doğru eğilmesi, eklemlerin çeşitli kemikler ile bütünleşmesi ankilozan spondilitin nedenleri arasındadır. 
  • Ankilozan spondilitin nedenleri tam olarak bilinmese de kalıtsal faktörlerinde hastalığa neden olduğu söylenebilmektedir. 
  • HLA-B27 genini taşıyan kişilerin ankilozan spondilit hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır. Ancak söz konusu genin bulunduğu kişilerde kesinlikle bu hastalığın meydana gelebileceğini söyleyebilmek mümkün değildir. 

Ankilozan spondilitin belirtilerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  • Ankilozan spodilitin belirtilerinin en başında 20 ile 40 yaşları arasında karşılaşılan bel ağrıları gelmektedir. 
  • Uzun uyku ve istirahat sonrasında tutukluk hissi ve bel ağrısının meydana gelmesi. 
  • Uykudan uyandıracak kadar şiddetli eklem ağrıları
  • Hareket ederken kısıtlanma hissi
  • Yukarıda bahsedilen şikayetlerin 3 aydan fazla sürmesi
  • Omurgaların öne doğru eğilmesi

Peki, ankilozan spondilitin tedavisi var mıdır?

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Ankilozan spondilitin tedavi edilebilmesi için öncelikle sorunun nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulur. Termal su kaynakları söz konusu tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Termal su kaynakları sayesinde ankilozan spondilit hastalığının tamamen ortadan kalkması mümkündür. Sizin de ankilozan spondilit probleminiz varsa Ridos Otel’i tercih ederek Ridos Otel’de bulunan termal su kaynaklarının faydalarından yararlanabilirsiniz.