Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonAnzer Yaylası

Anzer Yaylası, Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı bir yayladır. Rize il merkezine 85 km mesafede bulunan Anzer Yaylası, İkizdere ilçesine ise yaklaşık 2105 metre yükseklikte yer almaktadır. Bunun dışında Ballıköy olarak da bilinen Anzer Yaylası, bir taraftan Çoruh Nehri ile Bayburt şehrine diğer taraftan ise Trabzon Uzungöl’e bağlıdır. Anzer Yaylası, bir geçiş bölgesinde yer aldığı için çeşitli kültürel özellikleri de barındırmaktadır. Bunun yanı sıra Anzer Yaylası; Meles, Kabahor, Petran, Garzavan yayları ile çevrili bir konuma sahiptir. Bu da Anzer Yaylası’nın önemli bir turizm merkezi olmasını doğrudan etkilemektedir.

Yayla merkezi niteliğinde bulunan Anzer Yaylası, Kırklardağı eteklerinde yer almaktadır. Yayla, konaklama ve yemek içme açısından da oldukça gelişmiştir.

Anzer Yaylası’nda Tatil

Kalabalık şehir hayatından bıkan ve yeşillikler içerisinde tertemiz bir zaman geçirmek isteyen bireyler genellikle Karadeniz turları ile ruhlarını dinlendirmek ister. Ancak Karadeniz turu sırasında nerelere gidilir? Karadeniz’in en güzel yaylası hangisidir? gibi sorular nasıl bir zaman geçireceğinize yön verir. Bu anlamda tercih edeceğiniz ilk yaylalardan bir tanesi Anzer Yaylası’dır. Son dönemlerde gelişen turizm ile biraz kalabalıklaşmış olsa da burada gerçekleştirilen festivaller ve yöre halkının doğallığını koruması Anzer’i eşsiz kılar. 

Anzer Yaylası’na Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz Bölgesi ve özellikle Anzer Yaylası yılın her döneminde görülmeye değerdir. Kış aylarında soğuk olsa da ortamıyla insanın içini ısıtan Anzer; yaz aylarında serin ve neşeli anlar yaşamanıza imkân tanır.

Anzer’e ister turistik ister günübirlik amaçlarla gelmiş olun burada geçireceğiniz zamanı asla unutamayacaksınız. Üstelik buraya geldiğinizde yaylanın muhteşem çiçeklerine konan arıların ürettiği Anzer Balını satın almayı unutmayın. Pek çok hastalığa iyi gelen ve iyileştirici etkisi ile dünya çapında nam salan Anzer Balı; Anzer Yaylası’nın adının duyulmasında en önemli rolü üstlenir.

Rize’nin zaman zaman sakin zaman zaman da hareketli bu yaylasında zamanın nasıl akıp gittiğinin farkına varamayacak ve oksijene doyacaksınız.