Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonKemik Erimesi

Kemik erimesi, iskelet sistemini oluşturan kemiklerin yüksek bir oranda kalsiyum içeren yapılarda meydana gelen problemleri ifade etmektedir. Kemikler bebekler ve çocuklar dönemlerinde gelişim gösterirler. 20’li yaşların sonlarına doğru ise kemik yapımı ile kemik yıkımı aynı seviyeye gelmektedir. Bu yaştan itibaren kemiklerde yıkımın geciktirilebilmesi için D vitamini ve kalsiyum takviyesi alınması gerekmektedir. Bu sayede kemik kütlesi ve sağlığı arttırılabilmektedir. Kişilerde yaşın ilerlemesi ile birlikte kemik erimesinin hızının da arttığını ifade edebilmek mümkündür. Bu nedenle kemik erimesini önlemek ya da meydana gelen kemik erimesini durdurabilmek için çeşitli tedavi yöntemlerine mutlaka başvurulması gerekmektedir. Erken dönemde tespit edilmesi durumunda gerekli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Peki, kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesinin erken döneminde herhangi bir belirti meydana gelmemektedir. Kemik yoğunluğunun azalması, kemik herhangi bir kırılma ya da çatlama olduğunda tespit edilebilmektedir. Ancak böyle bir durumla karşılaşılmazsa kemik erimesi ilerler. Kemik erimesinin ileriki dönemlerinde meydana gelen belirtileri ise aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür. 

  • Kemik erimesinin belirtilerinin ilki omurga içerisinde kırık ya da çökmüş bir omurun neden olduğu bel ağrılarıdır. 
  • Kemik erimesinin bir diğer belirtisi ise kemiklerin eğrilmesine bağlı olarak boyda kısalma meydana gelmesidir.
  • Kemik erimelerinin belirtilerinin arasında kamburlaşma ve çarpık duruşun meydana gelmesi de yer almaktadır. 
  • Son olarak basit hareketlerde dahi kemiklerden çıtırdama seslerinin gelmesi kemik erimelerinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. 

Eğer siz de yukarıdaki belirtiler ile karşılaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. 

Kemik Erimesi Tedavisi

Kemik erimesinin tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu doğrultuda önce kemik erimesinin teşhis edilmesi gerekmektedir. Kemik erimesi teşhisinin yapılması sonucunda kemik erimesi tedavisine başlanır. Söz konusu tedavi hap ile ya da iğne ile gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra kemik erimesi tedavisinde termal su kaynakları da kullanılmaktadır. Termal su kaynaklarının pek çok faydası bulunduğu göz önüne alındığında kemik erimesi tedavisinde de sık sık kullanıldığını kolaylıkla anlayabilmek mümkündür. Eğer siz de kemik erimesi problemi ile karşılaşıyorsanız Ridos Otel’de bulunan termal su kaynaklarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.