Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonPileki Mağarası

Karadeniz’de yaylalar ve şelaleler dikkat çekici doğa harikaları olsa da Karadeniz’de mağaraların da güzel bir ambiyans yarattığı bilinir. Bu anlamda Rize’de bulunan Pileki Mağarası ziyaretçi akınına uğrayan mekanların başında gelir. Rize ilinin İyidere ilçesine bağlı olan Pileki Mağarası, yüzyıllar boyunca Pileki adı verilen bir taşın çıkarıldığı mağaradır. Bu özelliğinin yanı sıra yeşil ve mavinin en harika tonlarını bir araya getiren Pileki turistlerin seçtiği önemli noktalardandır.

Pileki Taşı Nedir?

Pileki Mağarası’ndan çıkarılan ve çeşitli sektörlerde kullanılabilen bu taş Ekmek Taşı olarak da anılır. Rize’nin İyidere ilçesine gittiğinizde hemen her yerde bulabileceğiniz bu taşı internetten de sipariş verebilirsiniz. Ekmek Taşı veya Pileki Taşı’na taşın büyüklüğüne bağlı olarak 175 ila 250 TL arasında bir bedel ödemeniz gerekir.

Pileki Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Karadeniz’in sarp coğrafyasında toplu ulaşımla seyahat etmek çok mümkün değildir. Çünkü hemen her yerde bir yayla veya şelalenin bulunması insanları farklı yönlere gitmeye iter. Bu nedenle de toplu bir şekilde ulaşımın gerçekleştirilebilmesi çok mümkün değildir. Pileki Mağarası’na gitmek istediğinizde kendi otomobilinizle Trabzon’dan Rize’ye doğru yola çıkarsınız. Rize il sınırı içinde sizi ilk karşılayan ilçe olan İyidere’de tabelaları takip ederek Karadeniz Sahilinden 6 kilometre yol kat etmeniz gerekir. Buradan sonra karşınıza gelen yol ayrımından Pileki Mağarası yönüne ilerleyebilir ve mağaraya ulaşabilirsiniz.

Pileki Mağarası Çevresinde Neler Yapılabilir?

Pileki Mağarası kendine has özellikleri ile çok ziyaretçi çektiğinden mağara çevresinde sosyal anlamda büyük bir gelişme vardır. Restoran anlamında oldukça zengin olan Pileki Mağarası çevresinde Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Pileki Mağarası çevresinde hamsikoliden hamsili pilava; hamsi çorbasından pekmezli kabağa kadar her türlü lezzeti tadabilirsiniz. Bu lezzetleri denerken aynı zamanda manzaranın da tadını çıkarabileceğinizi unutmamlasınız. Ayrıca Pileki Mağarasına geldiğinizde burada harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Albümlerinizin en harika anıları olarak biriktireceğiniz fotoğraflar için bile Pileki Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Karadeniz’e gittim ama Pileki Mağarası’nı görmedim dememek için Rize’nin İyidere ilçesine mutlaka uğramalısınız.