Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonÇağırankaya Yaylası

Rize yayları hem Türkiye hem dünya çapında adından söz ettiren mekanlar arasında yer alır. Türkiye’nin turistik anlamda gelişmesinde ve ilerlemesinde ciddi payı olan Rize yaylalarının en doğal ve kendine has olanlarından bir tanesi de Çağırankaya Yaylası’dır.

Rize’nin yaylaları ile meşhur ilçesi İkizdere’ye bağlı olan Çağırankaya Yaylası; İkizdere ilçesine yaklaşık 35 km mesafededir. İlçenin doğu kısmında bulunan bu yayla deniz seviyesinden yaklaşık 3200 km yukarıda olması sayesinde temiz havaya sahiptir. Yılın belirli dönemlerinde oldukça kalabalıklaşan Çağırankaya Yaylası adını dik yamaçlı kaya ve uçurumlarla çevrili olması nedeniyle ses yankısı oluşmasından alır. Böylesine farklı ve kendine has bir hikayesi olan Çağırankaya Yaylası diğer yaylalara göre farklıdır.

Çağırankaya yaylasında vakit geçirmek istediğinizde bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz imkanlar bulabilirsiniz. Nitekim burada insanların hala yaşıyor olması elektrik ve telefon gibi alt yapı imkanlarının varlığını sağlamıştır. 

Kamp yapmak için pek çok doğa severin tercih ettiği Çağırankaya’da bakkal, kasap ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dükkanlar vardır. Özellikle ekmek, bal ve tereyağı konusunda zengin olan Çağırankaya’da bu tarz isteklerinizi doğal bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Çağırankaya’ya Nasıl Gidilir?

Dik yamaçlarla çevrili Rize yaylaları arasında gezinmek sizin için heyecan verici bir etkinlik olabilir. Bu gerçekten de öyledir ancak hava şartlarının yaz aylarında dahi bazen ağır olması Çağırankaya Yaylası’nı ziyaret etmek isteyen misafirlerin hazırlıklı olmasını gerektirir. Sis ve yağmur nedeniyle araç sürmenin oldukça zor bir hal aldığı Çağırankaya yolunda servis veya otobüslerle seyahat etmek istediğinizde geniş imkanlara sahip olamayabilirsiniz. Ancak alternatif bir yöntem olarak bölge yolları ile ilgili bilgisi olan kimselerden yardım alabilirsiniz.

Doğası, yöre halkının sıcak kanlı olması ve eşsiz fotoğraflara konu olan güzelliği ile Çağırankaya’yı görmeden Karadeniz’e gittim dememelisiniz. Karadeniz’in bu el değmemiş cenneti tüm ihtişamı ile sizleri bekliyor.