Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonManle Şelalesi

Rize hem yaylaları hem de şelaleleri ile etkileyici bir şehirdir. Bu şehrin en etkileyici ilçelerinden bir tanesi de İkizdere’dir. İkizdere ilçesinde bulunan Manle Şelalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İkizdere ilçesine yaklaşık olarak 500 metre mesafede bulunan Manle Şelalesi’ni hem huzurlu vakit geçirmek hem de harika fotoğraflar çekmek için tercih etmelisiniz.

İkizdere ilçesinin Yeşilyurt Mahallesinde bulunan Manle Şelalesi iki kademeli ve yaklaşık olarak 30 metre yüksekliğindeki bir şelaledir. Karadeniz’in gizli kalmış mekanlarından olan Manle reklam ve tanıtımın yetersizliğinden dolayı adını duyuramamıştır. Çevresi bozulmamış Manle Şelalesi diğer Karadeniz Şelaleleri gibi yoğun sayıda turist ağırlamasa da son dönemlerde adını duyurmaya başlamıştır.

Manle Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Karadeniz’de bir yerden bir yere gitmek için tercih edilen başlıca ulaşım yöntemi özel araçlardır. Bu nedenle Manle Yaylası’na ulaşım için de özel araçlarınızla ulaşımı sağlamayı tercih etmelisiniz. Aksi durumda dilediğiniz zaman şelaleye gidemeyebilirsiniz. Bu da iyi bir zaman yönetimi elde edememenize neden olabilir.

Manle Şelalesi’ne Rize dışındaki bir şehirden geliyorsanız öncelikle Rize’ye ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Rize’ye ulaşım sağladıktan sonra şehir merkezden İkizdere ilçesine giden araçlara binilmesi gerekmektedir. Rize’nin İkizdere ilçesinin Yeşilyurt mahallesinde bulunan Manle Şelalesi ilçe merkezine yaklaşık 800 metrelik bir mesafede bulunmaktadır. Bu doğrultuda kişiler 15-20 dakikalık bir yürüyüş mesafesi ile Manle Şelalesi’ne ulaşabilirler. Ancak yolun biraz engebeli olduğunu ifade etmekte fayda var. Bu doğrultuda Manle Şelalesi’ne giderken ayakkabı seçimini doğru yaptığınıza emin olmalısınız.

Manle Şelalesinde Neler Yapılabilir?

Manle Şelalesi aslında Manle takım şelaleri olarak da adlandırılmaktadır. Bu doğrultuda Manle takım şelalelerinin üç farklı katmanda akış sergilediğini ifade edebilmek mümkündür.

Manle Şelalesine ulaştığınızda belediye tarafından düzenlenen bir seyir terasını göreceksiniz Bu seyir terasi sayesinde manzaranın keyfini rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Seyir terasının 20 metre kadar gerisine giderek ise şelalenin altına ulaşabilir ve eşsiz manzaraya birde o açıdan bakabilirsiniz. Bu doğrultuda Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden biri olan Manle Şelalesi’ni ziyaret ederek Karadeniz’in el değmemiş doğasını yakından görebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.