Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonFibromiyalji

Fibromiyalji, geceleri yeterince uyumanıza rağmen uyandığınızda kendiniz çok yorgun ve uykusuz hissetmenize neden olan bir yumuşak doku romatizmasıdır. Genellikle kişilerin yaşam tarzını değiştirilmesi ile tedavi edilmektedir. Fibromiyalji stres gibi unsurların meydana gelmesi ile kendini tekrarlamaktadır. Yorgunluk ve kronik ağrı sendromu olarak da adlandırılan fibromiyalji sendromu; kaslarda yorgunluk, aşırı yorgunluk, yaygın ağrı ve hassasiyet, sabah tutukluğu gibi kendini bellir eden yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Fibromiyalji sendromu, özellikle vücudun belirli noktalarında aşırı hassasiyet işle kendini belli etmektedir. Fibromiyalji sendromu halkın %3’ünde görülen bir rahatsızlıktır. Fibromiyalji, romatizmal hastalıklar içerisindeki en sık karşılaşılan ikinci hastalıktır. Peki, fibromiyaljinin nedenleri nedir?

Fibromiyalji Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Fibromalji hastalığının nedenlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür. 

  • Enfeksiyon: Daha önce geçirilen çeşitli enfeksiyonlar fibromalji hastalığını tetiklemektedir. 
  • Genetik Faktörler: Fibromiyaljinin nedenleri arasında genetik faktörlerde yer almaktadır. Bu doğrultuda aile üyelerinde fibromalji bulunması fibromiyaljinin gözükmesi riskini arttırmaktadır. Fakat söz konusu hastalıkla ilgili genler henüz tanımlanmamış durumdadır. 
  • Travma: Duygusal ya da fiziksel şekilde yaşanılan travma, stres gibi durumlar fibromaljinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra hormonal bozukluklar da fibromalji hastalığının belirtilerinden bir tanesidir. 
  • Stres: Stres aslında her hastalığın başı olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda fibromaljinin de nedenleri arasında stres yer almaktadır. 
  • Kişilik Yapısı: Kişilik yapısı da fibromaljinin en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Hassas yapılı ve mükemmeliyetçi kişiler de fibromaljinin en önemli nedenlerindendir.

Fibromaljinin Tedavisi

Fibromaljinin meydana geldiği kişilerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin yaşam kalitesinde ciddi bir azalma meydana gelmektedir. Söz konusu yaşam kalitesinin artırılabilmesi için çeşitli ilaç tedavilerine başvurulmaktadır. Ağrı kesici, antidepresan, antiepileptik ilaçlar fibromalji tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Bunun dışında fibromalji tedavisinde termal su kaynakları da kullanılmaktadır. Termal su kaynaklarının faydalarının arasında yer alan termal su kaynakları ile fibromaljinin tüm etki ve belirtilerinde kurtulabilmek mümkündür. Bu doğrultuda sizde Ridos Otel’e gelerek termal su kaynaklarının faydalarından yararlanabilir ve fibromalji hastalığının etki ve belirtilerinde tamamen kurtulabilirsiniz.