Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonCerebral Plays

Cerebral plays, çocuklukta ya da bebeklikte ortaya çıkan kas ve vücut hareketlerini kalıcı bir şekilde etkileyen ancak zaman içerisinde herhangi bir ilerleme göstermeyen nörolojik bozuklukları ifade etmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Beyin felci olarak da ifade edilebilen cerebral playsin meydana gelmesi durumunda görme, duyum ve işitme gibi durumlara doğrudan etki ettiğini ifade edebilmek mümkündür. Cerebral playsin belirti ve etkileri genellikle bebeklik ya da çocukluk döneminde meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra cerebral playsin anormal refleksler ile uzuvların ve gödenin sertliği anormal duruş, istem dışı gerçekleşen hareketler, dengesiz yürüme ve kombinasyon ile ilişkilendirilen hareketlere neden olmaktadır. Cerebral playsin kişilerde yutma gibi sorunlarında meydana geldiğini ifade edebilmek mümkündür. Peki, cerebral playsin belirtileri nelerdir?

Cerebral Playsin Belirtileri Nelerdir?

Cerebral playsin pek çok belirti ve semptomları bulunmaktadır. Söz konusu belirtileri aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür. 

  • Cerebral playsin belirtilerinden bir tanesi kas tonunda sertlik ya da sarkıklıktır. Aşırı sertlik ya da aşırı sarkıklık cerebral playsin belirtilerinden sayılmaktadır. 
  • Abartılı refleksler ve sert kaslar da cerebral playsin belirtileri arasında yer almaktadır. 
  • Normal refleksi bulunan ancak katı bir yapıya sahip olan kaslar da cerebral playsin belirtilerini ifade etmektedir. 
  • Kaslarda meydana gelen koordinasyon eksikliği
  • İstemsiz hareketler ve titreme
  • Yavaş yazma hareketleri
  • Kollara yüklenme, tek başına oturma da zorluk çekme
  • Zorlu yürüme
  • Yutma zorluğu yaşama
  • Çeşitli nöbetler

Cerebral Plays Tedavisi

Cerebral plays tedavi yöntemleri ile tamamen iyileşmenin mümkün olmadığını ifade edebilmek mümkündür. Ancak çeşitli tedavi yöntemleri ile çocuklarının becerilerinin geliştirilebileceğini ifade edebiliriz.  Uygulanan tedavi yöntemleri genellikle hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ebeveynlerin çocuklarına sağladığı psikolojik destektir. Aksi takdirde başarılı bir tedavi süreci geçirebilmek mümkün değildir. Bunun yanı sıra termal su kaynakları ile de cerebral playsi tedavi edebilmek mümkün hale gelmektedir. Ridos Otel’de bulunan termal su kaynaklarının faydalarından yararlanarak söz konusu hastalıktan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu doğrultuda siz de Ridos Otel’i tercih edebilirsiniz.