Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonCimil Yaylası

Cimil Yaylası, Karadeniz’in Rize ilinde bulunan eşsiz bir güzelliğe sahip olan bir yayladır. Özellikle Karadeniz yaylalar turunun vazgeçilmezlerinden biri olan Cimil Yaylası, adeta yeşil bir cennet gibidir. Yeryüzünün yeşili ile gökyüzünün mavisini bir araya getiren Cimil Yaylası, kartpostallara konu olacak bir güzelliğe sahiptir. Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Cimil Yaylası’nda yaşayan yerli halk arıcılık ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Günümüzde Cimil Yaylası’nda yaşayan kişi sayısının az olduğunu ifade edebilmek mümkündür. yaylada az sayıda yapının bulunması Cimil Yaylası’nın doğa severler ile fotoğrafçıların uğrak noktası haline gelmesini sağlamaktadır. Cimil Yaylası’nda 3 adet şelale bulunmaktadır. Bunlar Faso Şelalesi, Hostaval Şelalesi ve Cimil Şelalesidir. Söz konusu üç şelale de 10 kilometrelik bir yol üzerinde bulunmaktadır. Peki, pek çok kişinin merak ettiği ve kartpostallara konu olacak bir güzelliği bulunan Cimil Yaylası’na ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

Cimil Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Cimil Yaylası’nda rahatlıkla ulaşım sağlanabilmesi için en güzel seçenek araç kiralama seçeneğidir. Cimil Yaylası’nın yolu, Karadeniz’de bulunan yayla yolları arasındaki en iyi yoldur. Karadeniz yaylalarının yolu genellikle virajlardan ve Arnavut kaldırımlarından olıuşmaktadır. Ancak Cimil Yaylası’nın iyi bir yolu bulunmaktadır. Cimil Yaylası, Trabzon Havalimanı’na 110 km, Rize merkeze ise 76 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu doğrultuda Rize’den Cimil Yaylası’na doğrudan giden otobüsler bulunmamaktadır. Rize’den İkizdere’ye araçlarına binerek İkizdere’ye ulaşabilir ve kalan 16 kilometrelik yolu kiralık aracınız ile gidebilirsiniz.

Cimil Yaylası’nda Ne Yapılır?

Cimil Yaylası’na gidince yapılması gereken en önemli şey kırmızı pullu alabalığın tadına bakmaktır. Cimil Yaylası’ndaki derelerden tutuluna kırmızı pullu alabalık oldukça lezzetli bir balıktır. Cimil Yaylası’nda mutlaka yapılması gereken bir diğer şey bal satın almaktadır. Şehirdeki suni ballardan bıkanlardansanız bu doğal balların tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz.

Cimil Yaylası’nda Karadeniz kültürüne ait peştamalleri de bulabilirsiniz. Aslında bu peştamalleri Karadeniz’in hemen her yerinde bulabilirsiniz. Karadeniz’deki bekar kızların açık renkli evliklerin ise koyu renkleri taktığı bu peştamellere siz de sahip olabilirsiniz. Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden biri olan Cimil Yaylası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.