Instagram

whatsapp

telefon

online
rezervasyonTendinit

Tendinit ya da bursit olarak bilinen hastalık; omuz, bilek, diz, dirsek, ayak ve kalça bileklerinde meydana gelen iltihaplanmaları ifade etmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Genellikle iltihaplanmalar uzun süre içinde meydana gelir. Fakat bazı durumlarda ani iltihaplanmalarında meydana geldiğini ifade edebilmek mümkündür. bu durumda omuz kemiklerinde iltihaplanmalar meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra ellerinde çok ağır bulunan kişilerin de dirseklerinde ya da bileklerinde iltihaplanmalar oluşmaktadır. Ayrıca sürekli ayakta duran ve işi ayakta olan kişilerin diz ve ayak bileklerinde iltihaplanmalar meydana gelir. Son olarak oturarak çalışmakta kişilerin vücutlarının çeşitli yerlerinde iltihaplanmaların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu doğrultuda tendinitin nedenleri aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür. 

Tendinit Nedenleri

Tendinitin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Söz konusu nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür. 

  • Tendinitin nedenlerinden ilki aynı hareketin sürekli tekrarlanmasıdır. Örneğin uzun süre klavyede yazı yazmak, devamlı yürümek, doğrama ve kesme işlemlerini sürekli yapmak tendinitin nedenleri arasındadır. 
  • Tendinitin nedenleri arasında doğru ayakkabı seçilmemesi de yer almaktadır. Kişilerin ayaklarını rahatsız eden ayakkabılar bursite ya da tenditin oluşmasında büyük bir rol oynamaktadır. 
  • Böbrek ve kan hastalıkları da tendinitin nedenleri arasında yer almaktadır. 
  • Yaşlılıkta kalça, dirsek ve bacak rahatsızlıkları tendinit hastalığına neden olabilmektedir. 
  • Çeşitli ilaçlar ve antibiyotik kullanımı lif yırtılmalarına neden olur. Bu da tenditinin oluşmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. 

Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı meydana gelen tendinit hastalığını teşhisi için öncelikle fiziksel bir muayene yapılır. Tendinitin meydana gelmesinin nedeni, hikayesi ve şiddeti öğrenilir. Bunun yanı sıra röntgen ve MR gibi teknikler de kullanılmaktadır. Fakat iltihabı ölçmek için kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir. 

Tendinit Tedavisi

Tendinit, oldukça ciddi ve kas ile kemik yapısını doğrudan etkileyen bir rahatsızlık olduğunu ifade edebilmek mümkündü. Bu doğrultuda ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Bunun yanı sıra termal su kaynakları da tendinit tedavisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Tendinit tedavisinde kullanılan termal su kaynakları ile tendinitin belirtileri ve meydana getirdiği etkileri en az indirebilmek mümkündür. Siz de Ridos Otel’e gelerek termal su kaynaklarının faydalarından yararlanabilirsiniz.